Administrator

Shri. VP Singh Badnore

Father’s Name : Lt. Col. Th. Gopal Singh Badnore
     
Date of Birth : May 12, 1948
     
Place of Birth : Badnore, Distt Bhilwara (Rajasthan)
     
Educational Qualifications : Schooling at Mayo College Ajmer, BA(Hons.) Business Management A.S.C.I Hyderabad
     
Profession : Farmer, Political and Social Worker, Educationist
     
Permanent Address : Jalmahal, Badnore, Distt. Bhilwara
     
Present Address : Punjab Raj Bhawan, Sector 6, Chandigarh
0172-2740608, 2740609, 2740610
     
Positions held :
  • 1977-1980, 1985-1990, 1993-1998, 1998-1999 Member of Rajasthan Legislative Assembly
  • 1988-1999 Cabinet Minister Irrigation, Government of Rajasthan
  • 1999-2004 Member Thirteen Loksabha
  • 2004-2009 Member Fourteenth Loksabha
  • 2010-2016 Member Rajya Sabha
  • 1999-2000 Member Committee on Enegry and Defense and Coverner of its Sub-Committee on Action Taken Report 2001
  • Coverner, Sub-Committee on Electricity Bill, 2001
  • Coverner, Sub-Committee on Nuclear Energy 2001-2002
  • Member, Joint Parliamentary Committee on Stock Market Scam 2001-2003
  • Member, Consultative Committee for the Ministry of External Affairs Member
  • National Advisory Committee
  • NCC Member, Library Committee Member, National Tourism Board 2004-2009 Committee on Energy Member,
  • National Tiger Conservation Authority July 2010
  • Member, Consultative Committee for the Ministry of Environments and Forests May 2012 - Sept. 2014
  • Member Committee on Petitions Aug. 2010 - Aug. 2011 and Aug. 2012 -May 2014
  • National Advisory Committee on Tourism, 2002-2003
  • National Committee on NCC
  • Wild Life Preservation Board, Rajasthan for the last 20 Years
  • Steering Committee, "Project Tiger"Board of Governors, Mayo College Ajmer since 1985
  • Collaboration Committee of Mayo College General Council; Vice President,Bhartiya Janta Party, Rajasthan, 1989-1990 and 2001- 2010
  • Mayoor School, Abu Dhabi since 2013 Founder Member and Executive Member, Indo British Parliamentary Forum;2003-2004; Co-Chair of the Indo US Parliamentary Forum; Worked in London(UK) in New Caxton Encyclopedia in 1970;Worked in Escorts Ltd. (India) in the Management Cadre 1970-1977 and1980-1981 Founder Member / Vise President
  • Mayoor Abi Dhabi School, 2012-2013
  • Mayoor Chopasni, Jodhpur, 2012-2013
  • Mayoor School, Raipur, 2012-2013, 2015
  • Jan. 2015 - Participated UNFPA-IAPPD Conference at Bangkok
  • Sept. 2015 - To attend Climate Change and Renewable Energy Conference of Parliamentarians at London, UK
  • Oct, 2015 - Leader of 5 Members MP's Delegation to Japan for furthering bilateral relationship sponsored by Sasakawa Peace foundation, Japan
  • On August 22, 2016 - Took over as the Governor of Punjab and Administrator of UT Chandigarh